ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
4. říjen 2000 - Aktuality

Soud s Napsterem: Zatím se jede dál!

Soudní spor mezi RIAA (Asociace amerických nahrávacích společností) a Napsterem, ve kterém je Napster viněn z umožnění nelegálního šíření hudebních nahrávek skrze Internet, pokračoval v pondělí dalším stáním. Obě strany měly po dvaceti minutách, aby obhájily argumenty pro svá tvrzení. Pojďme se stručně podívat na to, jak vypadá aktuální situace kolem tohoto kontroverzního a jistě zajímavého programu.

RIAA si tvrdohlavě stojí za svým názorem, že Napster porušuje zákon tím, že umožňuje uživatelům nabízení a stahování nelegálních nahrávek, čímž jsou hudebníci a nahrávací společnosti připravováni o peníze. Na jednu stranu můžeme Napster chápat jako prostředek k páchání trestné činnosti a napomáhání trestnému činu je samozřejmě i podle amerického práva protiprávní. Na druhou stranu ale Napster pouze nabízí program pro sdílení souborů určitého typu (tedy MP3 a WMA) a to, že jej většina uživatelů této sítě používá k nelegálnímu šíření nahrávek již není věc Napsteru, ale jednotlivých uživatelů. Z tohoto pohledu je to v podstatě stejné, jako kdyby někdo žaloval výrobce nožů nebo střelných zbraní, protože jejich výrobky mohou být (a v několika případech i jsou) používány k páchání trestné činnosti.

Napster se brání především poukazováním na domněnku, že RIAA celý spor vyvolala proto, aby odstranila konkurenci kamenným obchodům, které se co do rychlosti a aktuálnosti nabízených nahrávek nemohou s Napsterem srovnávat. Obhajoba se ale možná až příliš točí kolem technologie, proti které RIAA de facto nic nemá, a ne kolem využívání programu, což je hlavním bodem sporu. Jistě je také důležité upozornit na skutečnost, že původně byl tento program navržen pro podporu šíření hudby nezávislých umělců, kteří nemají šanci se skrze nahrávací společnosti prosadit.

Obě strany tedy vyložily argumenty pro svou obhajobu. Nyní musí rozhodnout porota, která nemá stanovený žádný termín a konečný verdikt tak můžeme čekat možná již tento týden, možná ale až za několik měsíců. Co je podstatné-do té doby může Napster fungovat dál bez jakýchkoli restrikcí, což jistě potěší všechny jeho uživatele.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama