ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
29. květen - Internet

Již na dvou českých serverech můžete platit za přečtení článků

V době, kdy se rozjížděla první internetová zpravodajství, se našlo nemálo vizionářů, kteří předpovídali, že internetová periodika si na svůj provoz budou vydělávat vybíráním poplatků za přečtené články. S tím ale souvisela celá řada otázek, jako například kdy nechat čtenáře platit: zda před přečtením, nebo až poté. Obě varianty měly svá pro a proti - pokud by například čtenář musel platit předem, mohlo by se stát, že by byl následně nespokojen s obsahem a příště by si raději pořádně rozmyslel co bude a co nebude číst. Placení až po přečtení obnáší pro změnu riziko, že čtenář nebude mít důvod platit, protože článek si již přečetl. Další variantou je vybírání paušálního předplatného, za které může čtenář například celý měsíc číst všechny aktuální články. Všechny varianty byly ale až donedávna pouhou vizí.

Takřka přelomovým datem je 16. květen, kdy informační server Root.cz, zaměřený především na Linuxovou komunitu, zavedl dobrovolné platby za přečtené články. Čtenář se tak může po přečtení článku rozhodnout, zda zašle autorovi symbolický honorář v řádu desítek haléřů a určit jeho výši. Platby jsou realizovány prostřednictvím platebního systému I Like Q.

Druhým v řadě se stal úspěšný internetový magazín Interval.cz, jehož specializací je web, vývoj webových stránek a grafika. I zde je čtenářům umožněno, aby po přečtení článku převedli jimi určenou částku autorovi jako ohodnocení jeho díla. Interval kromě systému I Like Q podporuje též platby Virtuální Banky.

Jedná se tedy o první vlaštovky, které s velkou pravděpodobností ukazují další trend. V současné době ani jeden ze zmíněných serverů nenabízí nic víc, než možnost zaslání honoráře, ovšem dá se předpokládat, že v budoucnu bude například platící čtenář zatěžován menším množstvím reklamy a dostane k dispozici ještě další nestandardní služby. Serverům Root.cz a Interval.cz přejeme hodně štěstí na této průkopnické cestě, která dost možná změní způsob financování internetových projektů.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama