ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
6. prosinec 2000 - Software

Překladatelský slovník 3.5 úplně zadarmo!

Ikona programuVícejazyčný slovník v počítači je snem mnoha uživatelů, ovšem většinou zůstane jen u přání, neboť ceny aplikací tohoto typu se pohybují v řádu stovek a tisíců korun. Společnost NPA Software připravila pro české uživatele velice příjemné překvapení: anglicko-německo-český slovník, který je úplně zadarmo. Samozřejmě jsme se tomuto programu důkladně podívali na zoubek a se svými dojmy se s vámi rozdělíme v této recenzi.

Instalace spočívá v rozbalení staženého souboru (není to žádný drobeček, neboť má necelých 14 MB, takže průměrným modemem jej budete stahovat zhruba hodinu) a spuštění takřka obligátního setup.exe. Celým instalačním procesem vás pak provede lokalizovaný průvodce, přičemž si budete moci zvolit mezi plnou, minimální a volitelnou instalací. V případě, že se rozhodnete pro plnou instalaci, přijdete zhruba o 30 MB místa na pevném disku. Před prvním spuštěním je pak nutné provést restart počítače.

Okno aplikaceProgram je sám o sobě v podstatě pouze malá lištička se dvěma okénky, což je velice praktické, neboť si jej můžete umístit například nad okno aplikace, se kterou právě pracujete. Všechny důležité volby, které se skrývají pod pravým tlačítkem myši, si nyní stručně představíme:

  • Aktivní slovník - v tomto menu si můžete vybrat, zda chcete překládat z angličtiny do češtiny, z češtiny do angličtiny, z němčiny do češtiny nebo z češtiny do němčiny. Jediný program vám tedy snadno nahradí čtyři objemné papírové slovníky.
  • Vždy na vrchu - velice praktická volba, kterou ocení především uživatelé, kteří potřebují vedle slovníku pracovat ještě s další aplikací (například s textovým editorem). Lišta se tak nebude minimalizovat na hlavní panel, ale bude zůstávat nad oknem programu, se kterým právě pracujete a bude tak kdykoli snadno přístupná.
  • Písmo - nastavení fontu, řezu, velikosti a barvy písma programu.
  • Minimalizovat na lištu - protože aplikaci chybí standardní sada tlačítek pro maximalizaci, minimalizaci a ukončení, je možné program minimalizovat tímto způsobem.
  • O programu - pouze stručné informace o autorovi, odkaz na webovou stránku produktu a upozornění, že program smí být používán zcela zdarma, ale že nesmí být šířen za účelem zisku.
  • Internetové stránky NPA Software - popis této položky je poměrně výmluvný, takže není co dodat.
  • Konec - ukončení aplikace.
Poté, co si vyberete směr překladu a nastavíte parametry programu podle svých představ, můžete začít pracovat se slovníkem. Ovládání je velice prosté - do žlutého okénka v levé části vepíšete slovo k překladu, v pravé pak najdete nejbližší odpovídající výraz, případně po rozbalení roletkového menu všechny ekvivalentní nebo podobné výrazy. Kliknete-li do této části pravým tlačítkem myši, rozbalí se menu umožňující zkopírování výsledku překladu do schránky, odkud jej můžete vložit do další aplikace.

Anglickou slovní zásobu jsme porovnávali s komerční aplikací GED 6.1, která disponuje skoro 310 tisíci slovíčky v obou směrech. Dospěli jsme k názoru, že Překladatelský slovník ve verzi 3.5 může svému komerčnímu kolegovi celkem směle konkurovat, neboť nabízel v průměru pouze o 20% menší počet ekvivalentních výrazů. Německá slovní zásoba je odhadem o čtvrtinu menší, než anglická, nicméně i tak zde najdete drtivou většinu výrazů, které můžete potřebovat.

Za drobnou nevýhodu považuji skutečnost, že do slovníku není možné přidávat další slovíčka, čímž by se výrazně rozšířily možnosti celé aplikace. K zahození by také nebyla možnost definování vlastních a přidávání dalších slovníků.

Celkově vzato je Překladatelský slovník 3.5 skutečně podařenou aplikací, která vyniká svou jednoduchostí, nezaostává ve slovní zásobě a jistě přijde vhod uživatelům, kteří nechtějí nebo nemohou investovat finanční prostředky do komerčně šířených aplikací. Autorovi programu patří velká poklona, neboť přinesl českým uživatelů skutečně velice užitečný nástroj, který jistě získá čestné místo v mnoha počítačích.

Minimální požadavky:
Operační systém: Widows 95/98/NT/2000
Paměť: 16 MB RAM,
Grafická karta: rozlišení 640x480, High Color (65535 barev)
Licence: Freeware
Internetová stránka: http://www.mujweb.cz/www/npasoft/index_cz.htm
Download, velikost: 13,74 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama