ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
22. leden 2001 - Software

Podaří se Microsoftu zvítězit nad piráty?

Poslední dobou se velice často hovoří o novém způsobu ochrany software proti nelegálnímu kopírování. Nejčastěji se tyto informace objevují ve spojitosti s příští verzí operačního systému MS Windows Whistler a kancelářského balíku MS Office. Hlavní myšlenkou nového způsobu ochrany je umožnění instalace software pouze na počítači, ke kterému byl prodán.

Princip je vcelku jednoduchý. Pokud si například zakoupíte takto chráněný software, obdržíte k němu identifikační číslo (např. sériové číslo nebo jiný jedinečný kód). Po nainstalování si instalační program zjistí výrobní čísla některých hardwarových komponent (např. výrobní číslo základní desky, procesoru, ...) a na jejich základě vygeneruje další kód. Tato dvě čísla pak oznámíte zákaznickému středisku, které vám sdělí aktivační kód nutný k tomu, aby bylo možné software používat.

Jaké jsou výhody? V první řadě nebude možné jeden a tentýž produkt nainstalovat na jiném počítači, protože při hlášení zákaznickému centru by se ukázalo, že identifikační číslo software bylo již použito při jiné registraci a samozřejmě by vám nebyl poskytnut aktivační kód.

Nový systém ale postihne nejen piráty, ale i uživatele používající legálně získanou a nainstalovanou kopii produktu. Pokud z nějakého důvodu změní některou z hardwarových komponent z jejíhož čísla byl vygenerován kód, odmítne se software spustit. V takovém případě patrně bude nezbytné kontaktovat zákaznické centrum s tím, že po nahlášení čísla původní a nové komponenty obdržíte nový aktivační kód.

Je jisté, že tento systém je celkem bezpečný a výrazně sníží počet nelegálních kopií, neboť pro běžné uživatele již nebude instalace tak jednoduchá, jako v současnosti, kdy stačilo půjčit instalační disk, případně kód a prakticky neexistovala žádná možnost kontroly nad tím, zda tento kód již nebyl použit na jiném stroji. Jistě se ale najdou možnosti, kterak nejnovější způsob ochrany proti nelegálnímu kopírování obejít a souboj výrobců software s piráty bude pokračovat dál.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama