ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
27. červen 2001 - Software

MPS HTMLGate 2001: Konkurent HomeSite za nulovou cenu

Ikona programuMezi nejzdařilejší programy po návrh a vytváření www stránek pracující se zdrojovým kódem patří již nějaký ten pátek komerční produkt Allaire HomeSite. O jeho kvalitách svědčí i skutečnost, že celá řada vývojářů převzala za uživatelské rozhraní tohoto software za nepsaný standard, díky čemuž se objevilo několik více či méně povedených alternativ. Jednou z nich je MPS HTMLGate 2001 společnosti MPSoftware, který jsme podrobili krátkému redakčnímu testu.

Okno aplikaceVlastní okno aplikace se skládá ze tří základních částí, kterým dominuje okno pro editaci. To disponuje třemi záložkami - první nazvaná Edit zapíná editaci kódu, druhá Preview zobrazuje náhled právě editované stránky (podporován je i náhled v externím prohlížeči) a poslední Help obsahuje nápovědu, která je zastupována jednoduchým HTML dokumentem popisujícím základní funkce a vlastnosti.

Horní část okna tvoří panel nástrojů s tlačítky zpřístupňujícími nejčastěji používané funkce. Po levé straně je pak situován multifunkční sloupec, který funguje podobně jako ovládaní použité v MS Outlooku. V tomto sloupci si v sekci Library můžete nechat zobrazit knihovnu elementů (tagů, CSS, příkazů JavaScriptu, VB Scriptu a PHP) v přehledné stromové struktuře včetně jejich parametrů. Libovolný prvek lze do editačního okna zadat jednoduše dvojklikem myší (pro uživatele preferující myš by možná nebyla na škodu ani podpora techniky "táhni a pusť"). Podobně funguje i sekce Custom Tags, do které si můžete uložit vlastní elementy nebo nejčastěji používané sekvence a ty pak vkládat mnohem jednodušším a efektivnějším způsobem. Zajímavá je také záložka Web Management usnadňující organizaci dokumentů webové prezentace a práci se šablonami.

V režimu Edit můžete pracovat s kódem stránky. Ten lze zadávat ručním zápisem nebo myší přes již zmíněnou knihovnu elementů. Pro snadnější orientaci jsou tagy a jejich parametry barevně odlišeny od textu, který bude zobrazován ve stránce. Možná by neškodila větší barevná škála pro různé typy elementů a mně osobně velice výrazně chyběla technika automatického dokončování párových tagů a doplňování parametrů. Praktickou shledávám funkci, která podle velikosti stránky a objemu grafiky vypočítá dobu nutnou pro přenos při rychlosti připojení 14,4 kbps; 28,8 kbps; 56,6 kbps; ISDN; T1 a T3.

Z dalších vlastností jmenujme alespoň ty nejzajímavější:

  • Integrovaný FTP klient umožňující upload a stahování souborů na/ze serveru přímo z rozhraní okna aplikace.
  • Skoro 200 skriptů (135 JavaScriptů, 20 Java apletů, 20 VBScriptů, 8 CGI skriptů, 10 skriptů pro práci s cookies) a 40 DHTML průvodců, kteří usnadňují vytváření dynamických stránek.
  • Podpora multimediálního obsahu jako je zvuk, obrázky, prvky ActiveX, Flash, ShockWave a filtry podporované Internet Explorerem.
  • Editory tabulek, seznamů, rámců a formulářů zjednodušující tvorbu a nastavení těchto prvků.
  • Podpora deseti schránek pro kopírování a vkládání sekvencí kódu s možností uložení obsahu všech schránek pro pozdější použití.
  • Úspora velikosti výsledného kódu přes tzv. Code Sweeper a kompresi HTML s volitelnými parametry (odstranění zalomení řádků, použití zjednodušeného zápisu některých elementů, odstranění dvojitých mezer atp.).
  • Editor kaskádových stylů a skriptů JavaScript, VBScript, PHP a Perl.
Celkově lze tento program označit za komplexní nástroj poskytující dostatečný komfort při vytváření internetových stránek. Proti konkurenčním produktům, za které je nutné platit, sice chybí některé finesy jako validace HTML či dokončování elementů během psaní, ale pro běžnou práci je naprosto vyhovující. Příjemným rozšířením je integrace předdefinovaných skriptů, které umožňují zajímavé zpestření vzhledu a vylepšení funkcí vytvořených dokumentů.

Licence: Pro osobní použití zdarma, jinak 10 USD hotově nebo 30 USD při platbě šekem.
Minimální požadavky: Windows 95/98/Me/2000, Internet Explorer 3.2 nebo vyšší, procesor Pentium, 32 MB operační paměti, 3 MB na pevném disku.
Webová stránka: http://mps.uoe.org/software_htmlgate.htm
Download, velikost: 1,32 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama