ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
30. říjen 2001 - Software

Golden HTML Editor: Ryze český a úplně zadarmo...

Ikona programuEditory pro vytváření stránek můžeme rozdělit do dvou základních kategorií: vizuální a nevizuální (pracující přímo se zdrojovým kódem). Každá kategorie má své příznivce a odpůrce - zatímco vyznavači vizuálních editorů zdůrazňují především jednoduchost a skutečnost, že se uživatel nemusí učit HTML, zastánci druhého tábora argumentují naprostou kontrolou nad výsledným vzhledem stránky a čistotou zdrojového kódu. V obou kategoriích najdeme jak komerční programy, tak i srovnatelné produkty šířené jako freeware nebo adware. S nástupem Internetu a tím pádem i zájmu uživatelů o vlastní webové prezentace se objevila celá řada domácích produktů, z nichž patrně nejdále dospěl Golden HTML Editor distribuovaný nyní ve verzi 4.8.3.

Golden HTML Editor je typickým zástupcem nevizuálních editorů a jistě potěší skutečností, že spadá do kategorie freeware (objevují se ale informace o tom, že následující verze bude patrně placená...).

Při prvním spuštění se nejprve zobrazí informace o faktu, že program je nutné zaregistrovat - nelekejte se, neboť vás nečekají žádné finanční výdaje, nýbrž pouze vyplnění údajů na stránce http://www.oknet.cz/lide/pavelp/ghe/ za které obdržíte e-mailem registrační klíč.

Okno aplikaceVlastní okno aplikace připomíná rozhraní srovnatelných produktů jako je například Allaire HomeSite a další podobné, což přivítají především uživatelé, kteří jsou zvyklí na práci s tímto typem editorů. Současně lze pracovat až se třiceti soubory současně, což by mělo postačovat i hodně náročným uživatelům. Nechybí ani možnost náhledu dokumentu v integrovaném prohlížeči využívajícím jádra MS Internet Exploreru nebo libovolném uživatelsky definovatelném externím prohlížeči.

V horní části najdete jedenáct záložek s tlačítky pro vkládání HTML elementů. Při použití tohoto způsobu program doplňuje základní parametry a v některých případech zjednodušuje zápis dialogovým oknem, kde uživatel nastaví jednotlivé položky a stiskem tlačítka Vložit vloží do dokumentu kompletní element. Komfortně je například vyřešen dialog pro vkládání obrázků, ve kterém nechybí náhled, informace o velikosti, automatické určení rozměrů a volitelně další parametry jako je například šířka rámečku či vzdálenost dalších objektů od okrajů.

Nad záložkami se nachází menu a nástrojová lišta s řadou příkazových tlačítek, po jedné liště pak najedete vlevo (na té jsou přístupné některé často používané tagy) a v dolní části okna aplikace (slouží k definování barev a přepínání mezi otevřenými dokumenty), vpravo je panel s dalšími funkcemi (zde jsou přístupné některé speciální akce jako například vkládáni nadefinovaných textů, tagů, otevírání souborů atp.). Se všemi lištami je možné prakticky libovolně manipulovat, takže si je můžete přeuspořádat podle svých potřeb.

Užitečných funkcí nabízí Golden HTML Editor nespočet - jmenujme například správce projektů s jehož pomocí lze udržet pořádek v rozsáhlejších webech, podporu FTP umožňující upload souborů přímo na server či českou kontrolu pravopisu (pro tu je nutné mít nainstalovaný MS Office 97 nebo vyšší). Uživatelé zvyklí pracovat především s klávesnicí jistě ocení téměř sedmdesátku klávesových zkratek zpřístupňujících nejčastěji používané funkce.

Další zajímavé vlastnosti shrňme do několika bodů:

 • Práce se šablonami.
 • Uživatelsky definovatelné obarvování tagů.
 • Spojování souborů.
 • Integrovaný konvertor češtiny.
 • Editor JavaScriptu.
 • Jednoduchý editor kaskádových stylů.
 • Převod tagů a parametrů na velké nebo malé písmo.
 • Velmi praktické vyhledávání, kdy program po zadání hledaného slova sestaví seznam míst, na kterém se požadované slovo nalézá a mezi těmito místy lze přepínat kliknutím na položku v seznamu.
 • Možnost importu dokumentů ve formátu RTF do HTML.
 • Kontrola "bezpečnosti" barev (zkontroluje, zda jsou v dokumenty obsaženy pouze barvy zahrnuté v paletě tzv. "bezpečných" barev).
 • Náhled dokumentu ve volitelném rozlišení bez nutnosti měnit rozlišení monitoru.
Pochvalu si zaslouží dobře propracovaná nápověda, která kromě poměrně podrobného popisu celé aplikace obsahuje řadu užitečných odkazů na webová počítadla nebo kompletní syntaxi k aktuálně zvolenému elementu.

Celkově zhodnoceno se jedná o skutečně podařený HTML editor poskytující patrně všechny potřebné funkce v dostatečně komfortním rozhraní. Mně osobně výrazně chybí snad jen automatické nabízení parametrů a ukončování tagů při zápisu kódu z klávesnice, na které jsem zvyklý z Allaire HomeSite. Hledáte-li kvalitní editor pro práci se zdrojovým kódem, který je kompletně lokalizován a ještě k tomu zcela zdarma, určitě Golden HTML Editor alespoň vyzkoušejte.

Minimální požadavky: Windows 9x/NT, Internet explorer 4.0, 8 MB RAM, 2 MB na pevném disku
Webová stránka: http://golden.zde.cz
Download
Velikost: 1,15 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama