ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
25. leden 2002 - Software

Xenu Link Sleuth: Váš web bez chybných odkazů a chybějících obrázků

IkonaJestliže jste někdy vytvářeli rozsáhlejší webové stránky, jistě jste se potýkali s problémem, kterak zajistit funkčnost všech odkazů a korektní zobrazení veškerých grafických prvků. Některé programy pro tvorbu www stránek mají pro tyto účely integrovány více či méně podařené nástroje - hodně daleko je například v tomto směru Allaire Homesite, který ovšem spadá do kategorie komerčního a ne zrovna laciného software.

Dnes si představíme jednoduchou a praktickou alternativu, jejíž hlavní výhodou je nulová cena. Aplikace Xenu Link Sleuth dospěla koncem loňského roku do verze 1.2 a poskytuje prakticky vše, co budete potřebovat v relativně přívětivém uživatelském rozhraní.

Co program umí?

Program je schopen kontrolovat:

 • běžné odkazy
 • obrázky
 • rámy
 • plug-iny
 • pozadí stránek a objektů
 • obrázkové mapy
 • vazby na soubory s kaskádovými styly
 • propojení na skripty a Java Applety
Z dalších vlastností pak jeho tvůrce zdůrazňuje jednoduché ovládání, možnost opakované kontroly nefunkčních odkazů, výstupy v několika formátech včetně HTML, podporu SSL (tj. weby s adresou začínající https://), schopnost testovat odkazy směřující na FTP a Gopher a generování kompletní mapy webu.

Instalace a konfigurace

Po stažení stačí soubor rozbalit do vybrané složky, případně vytvořit zástupce na ploše a během okamžiku se můžete vrhnout na první spuštění. Program přebírá nastavení připojení k Internetu přímo ze systému, takže bude fungovat i za proxy serverem aniž by bylo nutné tyto parametry konfigurovat.

Ve vlastnostech (v menu Options-Preferences) pak lze nastavit další vlastnosti jako je počet paralelních připojení (zejména na komutované lince doporučujeme snížit výchozí hodnotu alespoň na polovinu) a jaké chyby mají být sledovány.

Jdeme kontrolovat

Zadání adresy kontrolovaného webuKontrolu webu můžete zahájit stiskem tlačítka Check URL, nebo přes menu File-Check URL. Tím vyvoláte dialogové okno, v němž zadáte www adresu stránek nebo otevřete HTML dokument. Kromě toho lze definovat adresy, jež nemají být kontrolovány, můžete zadat e-mail, na který budou zaslány výsledky a nastavit další vlastnosti.

Po odklepnutí OK se spustí kontrola a program postupně projde všechny odkazy na všech stránkách a zkontroluje celý web. V průběhu můžete sledovat adresy nalezených dokumentů, jejich stav (zda jsou dostupné či nikoli a proč), typ dokumentu, velikost, titulek, v jaké "hloubce" od výchozí stránky byl dokument nalezen, kolik na něj a z něj vede odkazů a na jakém serveru je umístěn (resp. jaký webový server a systém běží na počítači, na kterém se dokument nachází). Volitelně lze aktivovat zobrazování pouze chybných odkazů, což může zvýšit přehlednost výsledků.

Kontrolu je možné kdykoli v jejím průběhu přerušit a opět obnovit pomocí odpovídajících tlačítek Pause a Continue.

Po dokončení můžete projekt uložit do souboru .xen a kdykoli jej opětně vyvolat, což oceníte zejména při pravidelném opakovaném prověřování.

Velice zajímavý a praktický je "report" v HTML formátu, ve kterém jsou přehledně setříděny tyto informace:

 • chybné odkazy seřazené podle odkazované adresy
 • chybné odkazy seřazené podle stránek, ze kterých vedou
 • seznam stránek, ze kterých vede přesměrování jinam
 • seznam odkazů směřujících na FTP a Gopher
 • seznam platných odkazů
 • HTML mapa stránek
 • statistiky (objemy a poměry textu, obrázků a dalších souborů atp.)
Okno programuKromě HTML výstupu můžete vše exportovat do textového souboru s položkami oddělenými tabulátorem, který je užitečný například pro analýzu v tabulkovém procesoru.

Hodnocení

Xenu Link Sleuth je velice podařenou aplikací nabízející kompletní kontrolu webových prezentací s praktickými možnostmi výstupu a celou řadou dalších užitečných funkcí. Jestliže spravujete nějaký web, určitě byste měli vyzkoušet, jak dopadne v testu. Možná se budete sami divit, kolik odkazů vede "do nikam".

LicenceFreeware
Systémové požadavkyWindows 95/98/Me/NT/2000/XP, knihovna WININET.DLL (obvykle v systému je)
Webová stránkahttp://home.snafu.de/tilman/xenulink.html
Downloadhttp://home.snafu.de/tilman/XENU.ZIP
Velikost224 KB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama