ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
6. únor 2002 - Software

MSN Explorer v praxi

Autor: Ondřej Szalonnás

Již velmi dlouhou dobu má nad trhem s internetovými prohlížeči drtivou nadvládu Internet Explorer od Microsoftu. Nové verze tohoto browseru přinášejí hodně málo inovací - zářným příkladem je IE 6.0, který sice přinesl pár vylepšení, ale nadchnul jen příznivce Microsoftu. Pokud jde o grafickou podobu, nezměnilo se takřka nic. Vše tedy vypadalo tak, že Microsoft bez silné konkurence nepřiměje k zapracování na architektuře tohoto produktu nic. Jenže kdo může porazit výrobek od Microsoftu? Přece jedině výrobek od téže společnosti!

Nevím, co vývojáře této americké firmy vedlo k nápadu vytvořit "nový" Explorer. Snad to byla touha rozšířit více svůj MSN Messenger na úkor ICQ. Také to však mohla být touha přidat k Office XP a Windows XP něco, co by se jim trochu podobalo. Těžko říci, každopádně na světě je MSN Expolorer, o kterém si dovolím tvrdit, že je to jeden z nejlepších prohlížečů vůbec.

Už první screenshot zvedl hladinu očekávání v krvi na mnohem vyšší hodnotu. Zaujala mě především úplně jiná grafická podoba, diametrálně rozdílná od konzervativního a neměnného IE. Instalační soubor má 5 MB, takže na jeho stažení budete muset chvíli počkat.

Následuje spuštění průvodce instalací v jehož průběhu projdete dotazníkem (obdobném jako kdybyste vyplňovali nové připojení), vyberete si novou e-mailovou adresu (jediná možnost, jak se tomu vyhnout je vlastnit již e-mail u hotmail.com), zadáte další osobní informace (například datum narození) a po této proceduře se program spustí. Co se zadávání osobních údajů týká, nemusíte se bát - Microsoft vám rád osvětlí důvod, proč tu kterou informaci vyžaduje (v dolní části obrazovky si můžete vyžádat odpověď).

Nejdříve jste pozdraveni podle denní doby (dobré ráno, odpoledne, večer), což je velmi pěkné. Celá obrazovka je rozdělena na vlastní zobrazení stánek a okolní panely. V praxi to vypadá tak, že panely nástrojů se rozrostou i na levou stranu obrazovky, čímž sice trpí velikost zobrazované stránky, ale není to zas tak závažný problém. Mně osobně toto provedení připadá vkusné, ale je to samozřejmě otázka názoru. Rozšířená levá část je vyplněna dalšími "třešinkami" na tomto dortíku, pro mlsné (a tedy líné) uživatele. Funkce jako "Kalendář", "Mapy" a "Nastavení" snad netřeba vysvětlovat. Ovšem to není vše. V levém panelu se ještě nalézají tlačítka "Společenství", pomocí kterého můžete vytvářet společenství lidí se stejnými zájmy, "Fotografie", kde je možno si uchovávat své fotografie, sdílet je s přáteli a uspořádávat je do alb či "Rádio," kde můžete poslouchat rozhlasové stanice celého světa.

V posledním zmíněném stačí pouze kliknout a dostanete se do nabídky, kde najdete několik předvolených stanic. Pokud vám to nebude stačit, můžete se pustit do vyhledávání. To je uskutečnitelné několika způsoby: podle názvu, umístění, frekvence, obsahu vysílání, zaměření atd.

Všechna tlačítka pro zmíněné volby jsou v jenom sloupci, pod kterým je integrovaný vyhledáváč, jehož funkce nepotřebuje bližší vysvětlení - pracuje jako běžné internetové vyhledáváče a výsledek hledání se zobrazí v okně.

Pod tímto vyhledávačem je oblast, kde se zobrazují upoutávky na články na předvolené domovské stránce (www.msn.cz). Zcela dole pak naleznete ovladač přehrávání zvuku.

A jak vypadá tradiční horní panel? Prvními ikonami jsou nezbytné "Zpět" a "Dopředu". Další v pořadí je ikona "Domovská stránka", v podobě motýlka, která supluje ikonu "Domů" z IE.

Následuje ikona zcela nová. "E-mail"- skýtající velké vylepšení - stačí jen kliknout na tlačítko a zobrazí se vám klasické záhlaví e-mailu, které vyplníte, do příslušného políčka napíšete text a odešlete. Vše jde rychle, snadno, bez čekání a bez zadávání hesel. Samozřejmostí je adresář, kde jsou vaše kontakty. V případě, že píšete na adresu někoho, koho máte v adresáři, stačí pouze zaškrtnout políčko vedle jeho jména a příslušná adresa je do kolonky vepsána automaticky.

Další ikona "Oblíbené položky" patrně nepotřebuje bližší vysvětlení, protože i tu jistě znáte jako "Oblíbené" z IE.

"Kontakty On-line" je místem, kde získáte informace, kdo z vašich přátel, kteří disponují MSN Messengerem, je on-line a můžete s ním tedy začít chatovat. Zde si také můžete vyhledat své známé.

"Lidé a konverzace" po kliknutí na tuto ikonku se dostanete na stránky britského MSN, do chatovacího oddílu. Tam si vyberete kategorii místností a místnost a můžete začít chatovat.

Služba "Peníze" vám nabízí správu vašich financí tak, jak jste možná zvyklí i z jiných webů (např. Yahoo).Nejde tedy o nic převratného.

"Nákupy"- zde snad není potřeba popis, jde o nakupování na internetu.

"Hudba" je velice zajímavá ikona- tedy, zajímavé je její použití. Jste opět napojeni na britské stránky a můžete si vybrat z galerie videí nebo písniček, jaké chcete poslouchat. Zde ale stojí za zmínku, že služby od "Lidé a konverzace" až po "Hudba" jsou v angličtině, což neanglicky mluvící část české populace může mrzet.

Zda přesedláte z MS Internet Exploreru na MSN Explorer necháme na vás. Tento produkt jistě přináší mnoho novinek a vylepšení a pokud preferujete multifunkční programy nabízející maximum funkcí na minimálním prostoru, bude vám jistě vyhovovat.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama