Jsem mrtvý muž? aneb Proč nevěřit všemu, co najdete na Internetu
Čirou náhodou jsem na stránce www.kadel.cz/kadel/ objevil test, který vám prozradí, za jak dlouho po požití alkoholu můžete usednout za volant bez obav z toho, že by vám silniční kontrola sebrala řidičský průkaz za jízdu pod vlivem alkoholu. Protože se občas stane, že se zúčastním nějaké párty, kde se pochopitelně více či méně vydatně popíjí alkoholické nápoje, chtěl jsem vědět, zda následující den při cestě do práce mohu mít jistotu, že jsem natolik střízlivý, abych případnou kontrolou prošel bez ztráty květinky (a hlavně bez ztráty řidičáku :o) ). Výsledkem jsem byl velice překvapen, ale nepředbíhejme.
Ovládání je velice jednoduché a patrně pouze pro méně chápavé uživatele je v horní části popis Zadejte množství vypitého alkoholu a svoji hmotnost a stiskněte OK. Zadal jsem tedy šest kousků dvanáctistupňového piva, hmotnost 70 kg a stiskl příslušné tlačítko. Výsledky vypadaly následovně:
- Množství alkoholu: 201,00 g
- Alkohol v krvi: 4,59 promile
- Doba na vystřízlivění: 37,35 hodin
|
Netušil jsem, zda je více než čtyři a půl promile alkoholu v krvi hodně nebo málo, ale přišlo mi přinejmenším podezřelé, že bych se ze šesti piv měl vzpamatovávat více než den a půl. Ze stránky vede odkaz na tabulku účinků alkoholu na lidský organismus, kde je u položky 4 a více promile alkoholu v krvi uvedeno pouze suché konstatování Téměř vždy následuje smrt. Ačkoli rozhodně nepatřím mezi ty, kteří tráví volný čas vysedáváním po hospodách, rozhodně vím, že jsem za svůj život nejednou vypil šest nebo i více piv, takže podle toho, co jsem se dozvěděl v testu bych měl být již několikanásobně mrtvý. Jak asi správně tušíte, nepíšu tento článek ze záhrobí a celkově se těším dobrému zdraví, což asi nebude moje chyba, nýbrž chyba podivného výpočtu na uvedené stránce. Uvedené upozornění Výsledky mohou sloužit pouze jako orientační ukazatel by tedy mělo být upraveno na Výsledky nemohou sloužit vůbec k ničemu, natož alespoň k přibližnému určení množství alkoholu v krvi.
|
Jak vidíte, i stránky, které se mohou tvářit věrohodně mohou ve skutečnosti obsahovat naprosté nesmysly - to se pochopitelně netýká pouze uvedeného příkladu. Dnes si v podstatě může každý na Internet vystavit co ho napadne a vydávat to za pravdivé, ačkoli ve skutečnosti může jít o naprostou lež. Dávejte tedy pozor, odkazujete-li se v nějakém tvrzení na internetové zdroje, zejména pak na ty, které stoprocentně neznáte.
Upozornění: Po zveřejnění jsme zjistili, že tvrzení uvedená v tomto článku se nezakládají na pravdě. Opravu najdete ve článku Fatální chyba v 1. PC Revue! - nejsem "mrtvý muž" |