ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
2. říjen 2000 - Hardware

Krize u Intelu: Pentium 4 odloženo, Timna zrušena

Ještě nedávno byla společnost Intel označována za nejvýznamnějšího výrobce procesorů na světě a prakticky všichni důležití dodavatelé počítačů nabízeli své nejlepší sestavy založené výhradně na CPU Pentium. Konkurence tomuto dění přihlížela, nicméně neexistoval výrobce, který by byl schopen nabídnout adekvátně výkonný procesor. Pak ale Advanced Micro Devices přišla s Athlonem, který v testech předčil Pentium a přitom jej bylo možné koupit za podstatně nižší cenu. Následovala cenová válka, v níž se oba soupeři snažili získat další zákazníky neustálým zlevňováním svých výrobků a současně s ní se na druhém kolbišti utkávali v soutěžení o nejrychlejší procesor. V současné době je nejrychlejší AMD 1,1 GHz, neboť Intel musel své Pentium III 1,133 GHz v důsledku technických problémů stáhnout z trhu.

Intel má ale se svými produkty potíže čím dál častěji, zatímco dříve byly výrobky s logem Intel postiženy chybou jen velice zřídka. Může to být tím, že v minulosti měl Intel celkem klid na vývoj a testování, zatímco dnes musí, mnohdy ve spěchu, uvádět stále rychlejší a lepší výrobky, aby nezůstal stát za AMD, které je skoro vždy o nějaký ten krůček napřed.

Koncem minulého týdne se objevily dvě informace, ze kterých lze vyčíst evidentní problémy Intelu s udržením současného tempa. Uvedení procesoru Pentium 4 plánované na konec října bylo odloženo na 20. listopad s možností dalšího odkladu. Odklad údajně způsobily problémy s čipsetem i850 (Tehama), který ještě nebyl dostatečně otestován a navíc měl velké problémy se stabilitou. Kombinace Pentia 4 s čipsetem i850 prý při práci s grafikou v některých případech dokonce vedla k haváriím systému. Situace tak trochu připomíná loňské potíže s čipsetem i820, který byl několikrát odložen a když se konečně dostal na trh, musel být stažen, neboť měl velice vážné problémy. Intel tehdy stáhl zpět všechny desky s čipsetem i820 a zákazníkům, kteří si je zakoupili, je musel vyměnit za opravenou verzi, což firmu stálo poměrně dost peněz. Intel odmítl odložení Pentia 4 komentovat s tím, že nikdy neuvedl konkrétní datum, ale pouze to, že tento procesor přijde na trh ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku, což splní. Zklamáni jsou zejména prodejci počítačů, kteří chtěli uvést sestavy s Pentiem 4 ještě před začátkem vánočních nákupů.

Dalším překvapením je zastavení vývoje několikrát odloženého projektu Timna. Mělo se jednat o procesor integrující grafiku, zvuk a paměťový řadič, což by výrazným způsobem snížilo ceny počítačů, neboť by klesly náklady na výrobu základních desek a dalších periferií. V červnu tohoto roku bylo uvedení Timny odloženo na první čtvrtletí příštího roku v důsledku problémů se starým známým Memory Translator Hubem (MTH). Podle slov tiskového mluvčího je důvodem tohoto kroku změna situace na trhu. Analytici ovšem soudí, že na vině je příliš vysoká cena, neboť Timna se měla prodávat v balíčku s čipsetem i820 a paměťmi RDRAM, což by se nepříznivě projevilo na konečné ceně, takže zákazníci by neměli o sestavy s tímto procesorem zájem. Jiné zdroje uvádějí, že důvodem jsou problémy s již zmíněným MTH.

Timna byla původně určena jako nástupce procesorů Celeron. Zaměstnanci, kteří pracovali na vývoji Timny, se budou podílet na dalším vývoji Celeronu a dalších částí určených pro levné počítače.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama