ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
Viry
25. březen 2002 - Viry
Nový český virus Cervivec řádí na Internetu
Obdrželi jste v posledních dnech e-mail s předmětem Cervici nebo Vtip? Pokud jste nespustili přílohu, kterou tato zpráva obsahovala, zůstaňte v klidu. Jestliže jste ale přílohu spustili, pak vězte, že máte v počítači novinku - český virus Win32.Cervivec.A.

4. únor 2002 - Viry
Top 20 nejčastějších virů podle Kaspersky Labs
Jedna z předních antivirových společností Kaspersky Labs vydala žebříček dvaceti nejčastěji se vyskytujících virů za leden 2002. První příčka patří s velkým náskokem samostatně se aktivujícímu červu BadtransII, který využívá již skoro rok známé bezpečnostní díry v MS Internet Exploreru.

31. leden 2002 - Viry
Poradna: Jak odstranit virus W32.MyParty
Včera jsme informovali o novém viru W32.MyParty a dnes se podíváme na to, co byste měli udělat, pokud bude váš počítač tímto virem infikován.

30. leden 2002 - Viry
Nový virus vás pozve na párty
Rodina virů, které číhají třeba právě na váš počítač, se rozrostla o další kus. Novinka se jmenuje W32.Myparty a jedná se o klasického červa, jež ke svému šíření používá elektronickou poštu.

10. leden 2002 - Viry
První virus napadající Flashové soubory
Tiše předpokládané a odborníky očekávané se stalo skutečností - objevil se první virus nazvaný SWF/LFM-926 schopný infikovat soubory vytvořené v Macromedia Flashi. Tento formát nachází uplatnění především při vytváření animací a grafických efektů na webových stránkách.

10. prosinec 2001 - Viry
Samostatně se aktivující viry
V poslední době se velice silně rozšířil virus BadTrans. V naší redakční poště jsme zaznamenali již několik desítek e-mailů rozeslaných právě tímto virem. Pojďme se podívat na to, jak se tato kategorie virů aktivuje, šíří, co provádí a může provádět s počítačem a v něm uloženými daty a především jak se těmto virům bránit.

29. říjen 2001 - Viry
Konec října přinesl devět nových virů
Uplynulý týden se opět objevila celá řada nových virů, které mohou zkomplikovat život zejména všem uživatelům Internetu. Základní obrana proti potenciálnímu nebezpečí tedy kromě instalace antivirového programu spočívá v instalaci bezpečnostních záplat a opatrnosti při spouštění příloh e-mailových zpráv.

19. říjen 2001 - Viry
Virová scéna v polovině října
Uplynulé dny vykazovala virová scéna poměrně velkou aktivitu a kromě modifikací již existujících virů se objevily i novinky. Pojďme se ve zkratce podívat na to, jakých "breberek" se můžete bát od tohoto týdne.

18. říjen 2001 - Viry
Anthrax na Internetu aneb Dejte si pozor na nové viry
Internetem se začaly šířit dva nové viry spadající do kategorie tzv. "červů". Jejich autoři tentokrát využili aktuálního zájmu veřejnosti o nebezpečné onemocnění anthrax.

16. červenec 2001 - Viry
Neklikat, neklikat, neklikat ... na neznámé přílohy!
Na virové scéně se opět objevilo několik "nových výtvorů", které svádí nezodpovědné uživatele k otevření přílohy s nebezpečným obsahem.

16. červenec 2001 - Viry
Červ Fog: Mlha přede mnou, mlha za mnou
Dovednost, která činí tohoto "drobečka" potencionálně nebezpečným je právě schopnost instalovat v napadeném počítači tzv. zadní vrátka a informovat o tom "svého pána", který posléze může infikovaný počítač zneužít k distribuovanému DoS (Denied of Service) útoku.

16. červenec 2001 - Viry
Leave - další "zatím" laboratorní virus
W32/Leave je červ šířící se prostřednictvím infikované přílohy e-mailu nebo prostřednictvím IRC serveru. Skládá se celkem ze tří komponent a ovládá také některé dovednosti trojského koně SubSeven.

16. červenec 2001 - Viry
DUNpws.ik alias Goga
Goga je laboratorním příkladem využití slabiny dokumentů v RTF formátu. V podstatě je kombinací makro viru a trojského koně.

16. červenec 2001 - Viry
Nebezpečnost RTF dokumentů byla potvrzena
Není tomu tak dávno, co na veřejnost prosákly informace o nalezené bezpečnostní slabině dokumentů ve formátu RTF, který byl prozatím považován za zcela bezpečný. Ukázalo se, že i RTF dokument může obsahovat škodlivý kód, respektive odkaz (link) na místo (šablonu), kde se fyzicky vyskytuje.

16. červenec 2001 - Viry
Hadra nebo Hydra ?
W32/Hadra@M je e-mailový červ napsaný ve Visual Basicu šířící se jako .EXE soubor v příloze zprávy. Snaží se zapojit váš počítač do programu SETI a vámi získané výsledky započítat autorovi viru.

12. červenec 2001 - Viry
Je libo "Liong" nebo "Marijuanu"? Aneb novinky na poli počítačových virů
Popis tří virů, které číhají na vaše data.

1. červen 2001 - Viry
Hoax vybízí uživatele ke smazání systémové součásti
O hoaxech, tedy o e-mailových zprávách, jejichž jediným smyslem je šíření se, jsme psali ve středu ve článku Nenechejte se zmást falešným virovým poplachem. Takřka symbolicky se velice záhy objevil nový hoax, díky kterému uživatel nevědomky odstraní součást systému.

31. květen 2001 - Viry
Aktuální zprávy ze světa virů
Nové viry HTML.Bother.3180, VBS.Noped.A@mm, W95.Buggy.Worm@mm a W97M.Wrath číhají možná právě na váš počítač!

30. květen 2001 - Viry
Nenechejte se zmást falešným virovým poplachem
Informace o nových virech se českým Internetem táhnou snad od jeho počátků. Čím více se k tomuto médiu dostává nepoučených uživatelů, tím snadněji se šíří tzv. "hoaxy", tedy zprávy šířené zpravidla elektronickou poštou, jež se snaží uživatele uvést v omyl a přesvědčit ho k jejich dalšímu rozeslání.

21. květen 2001 - Viry
Virové novinky: Dávejte si pozor na e-maily
Dvě aktuální informace ze světa virů: Nový červ VBS.Hard se skrývá za zpravodajství Symantecu a Mawanella: Nový virus vytvořený generátorem.

20. březen 2001 - Viry
Pozor na destruktivní virus W32.Magistr
Červ W32.Magistr.24876@mm se objevil minulé úterý v Evropě. Novinka napadá spustitelné PE soubory s výjimkou dynamických knihoven a rozesílá se elektronickou poštou. Virus je destruktivní a kromě přepsání obsahu pevného disku může smazat CMOS a provést tzv. flash BIOSu.

8. březen 2001 - Viry
W32.Naked.A: Nenechejte se zlákat nahou ženou!
Tentokrát nejde jen o nějakou "nevinnou hříčku" pouze rozesílající sebe sama, ale o program, který maže systémové soubory a způsobuje tak nefunkčnost operačního systému. Radost z tohoto viru budou mít tedy pouze ti, kdož si libují v přeinstalovávání Windows.

6. březen 2001 - Viry
MyBa: Další klon LoveLetteru je tady
Infikované milostné dopisy, tedy e-maily s předmětem I Love You, které se v loňském roce dostaly na hlavní stránky všech informačních periodik, stále poletují světovou sítí, protože se vždy najdou uživatelé, kteří v dychtivém očekávání otevřou přílohu obsahující virus.

1. březen 2001 - Viry
Nový virus řádí v síti Gnutelly
Sdílení souborů skrze Internet je mezi uživateli velice populární. Od úterka je však o malý kousek nebezpečnější, tedy alespoň pro ty, co používají výměnný systém Gnutella. Důvodem k obavám nebo alespoň ke zvýšení pozornosti je nový virus W32.Gnuman označovaný též jako Mandragore.

15. únor 2001 - Viry
V čem spočívá tajemství viru s Annou Kournikovovou?
Paradoxem tohoto viru, který ale zatím nedokládají žádné statistiky, bude skutečnost, že drtivou většinu infikovaných počítačů budou tvořit počítače, se kterými pracují muži.

15. únor 2001 - Viry
Jak se bránit a jak odstranit virus VBS/Anna
Pokud patříte mezi ty, kdož spustili na svém počítači soubor obsahující nejnovější e-mailový virus VBS/Anna, možná se vám bude hodit návod na jeho odstranění. Pro uživatele MS Outlook Express přinášíme ještě návod na to, jak si nastavit vyšší zabezpečení.

14. únor 2001 - Viry
Další e-mailový virus, tentokrát s Annou Kournikovovou
Virus je uložen v příloze jako AnnaKournikova.jpg.vbs, což pochopitelně mnoho uživatelů zmate, neboť přípona .jpg působí neškodně a mírně znalý uživatel předpokládá, že se bude jednat o obrázek pohledné tenisové hvězdy.

12. únor 2001 - Viry
Nejčastěji se objevující viry v lednu 2001
Antivirová společnost Sophos sestavila tradiční žebříček odrážející přehled virů, které jsou nejvíce rozšířené. Pojďme se tedy podívat na to, s jakými viry se můžete nejčastěji setkat.

9. únor 2001 - Viry
Cartolina: virus ILOVEYOU se vrací! Víte, jak se bránit?
Ukážeme si několik způsobů, které vám pomohou v obraně před Cartolinou a dalšími podobnými viry napsanými v jazyce Visual Basic Script (tedy například před všemi variantami LoveLetteru).

8. únor 2001 - Viry
Blíží se svátek Sv. Valentýna - pozor na zamilované e-maily s virem!
Výrobci antivirových programů varují před skutečností, že velká část uživatelů si nevzala ponaučení z řádění e-mailového viru LoveLetter, který způsobil v květnu loňského roku doslova katastrofu.

7. únor 2001 - Viry
Virus Hermes se zaměřuje na české uživatele
Internetový červ I-Worm.Hermes je sice jedním z mnoha, které dnes a denně ohrožují bezpečí uživatelů, nicméně může být poměrně nebezpečný především pro české uživatele.

23. leden 2001 - Viry
Virus Melissa se opět vrací
Nejnovější verze nazvaná Melissa-W, která se objevila v polovině minulého týdne, byla původně určena pro platformu Apple Macintosh. Antivirové společnosti označily její nebezpečnost jako střední, ovšem vzhledem k rychlému šíření uvažují o zvýšení známky.

15. leden 2001 - Viry
Virus Hybris aneb Co vás může potkat
Hybris, počítačový červ používající šifrované zásuvné moduly s díky kterým dokáže vylepšovat své schopnosti, bude možná jedním z největších nebezpečí tohoto roku.

18. prosinec 2000 - Viry
Deset nejzákeřnějších virů roku 2000
Antivirová společnost Sophos vydala zajímavý žebříček deseti nejzákeřnějších virů roku 2000.

1. prosinec 2000 - Viry
Virus MTX blokuje přístup k antivirovým stránkám
Virus MTX není žádnou novinkou - první informace se objevily již před čtvrt rokem, nicméně v současné době se začínají z antivirových firem ozývat výstrahy upozorňující na jeho nebezpečnost.

23. listopad 2000 - Viry
Virus Romeo a Julie? Jak romantický název, ale umíte se bránit?
Slavné Shakespearovo dílo má pokračovatele - po Internetu se totiž začal šířit nový počítačový virus Romeo a Julie (můžete se též setkat s názvem W32.BleBla@mm, což již ale nezní tak romanticky...).

22. listopad 2000 - Viry
Virus Navidad se šíří českým Internetem. Buďte opatrní!
Celou řadu českých firem i domácích uživatelů potkal koncem minulého týdne a zejména pak během pondělí a úterý nový a poměrně nepříjemný virus Navidad. Pojďme se společně podívat na to, jaká hrozí rizika, jak virus poznat, jakým způsobem se mu bránit, případně jak jej odstranit ze systému.

24. říjen 2000 - Viry
Nové mutace viru ILoveYou stále hrozí nebezpečím
Každý měsíc se objevuje zhruba padesát nových mutací viru ILoveYou, které jsou založeny na dvou faktorech: naivitě uživatele a na skutečnosti, že většina poštovních programů není, přes existenci zmiňované záplaty, proti podobným virům zabezpečena.

11. říjen 2000 - Viry
Čekají nás viry pro mobilní telefony?
Odborníci předpokládají, že se nejméně v nejbližších šesti měsících nemusíme obávat destruktivních virů pro mobilní zařízení, nicméně je téměř jisté, že jednou se skutečně dočkáme prvního viru, který bude napadat například mobilní telefony.

25. září 2000 - Viry
První destruktivní virus pro Palm OS
Uživatelé přenosných zařízeních s operačním systémem Palm OS se zatím, na rozdíl od svých kolegů se stolními počítači s Windows, nemuseli obávat žádné virové infekce, jejíž následkem by mohli přijít o svá data. Koncem minulého týdne se ale situace poněkud změnila, neboť se objevily zprávy o novém viru.

6. září 2000 - Viry
Nový virus z Filipín
Americké centrum pro ochranu infrastruktury vydalo varování před novým počítačovým virem pocházejícím z Filipín, který se podobá známému a celosvětově rozšířenému ILoveYou.

6. červen 2000 - Viry
První virus pro Gnutellu
Koncem minulého týdne se v síti Gnutelly objevil nový virus. Jmenuje se VBS.GnutelWorm a šíří se pod 23 různými názvy. Co od něj můžete očekávat se dozvíte v této aktualitě.

30. květen 2000 - Viry
W97M.Killer Resume aneb další virus z e-mailu
Pomalu si asi budeme muset zvyknout na to, že viry již nepřicházejí hlavně z disket či, jak tomu bývalo o něco později, z "cédéček", ale že nejčastějším místem jejich vstupu do vašeho počítače bude elektronická pošta. Nejinak je tomu u nejnovějšího viru W97M.Killer Resume, který má zálusk na vaše data...

22. květen 2000 - Viry
NewLove: Ještě horší virus než LoveLetter!
Virus LoveLetter nedávno otřásl internetovou veřejností svou rychlostí šíření a také tím, jak dokázal ničit některé soubory na pevných discích zasažených počítačů. Přichází ale něco ještě mnohem horšího - novinka se jmenuje NewLove a dozvíte se o ní právě v tomto článku.

10. květen 2000 - Viry
Proč někteří programátoři píší počítačové viry?
Současná "mediální hvězda" virus LoveLetter alias ILOVEYOU bude stát uživatele i firmy po celém světě miliony ne-li miliardy dolarů. Proč vlastně někdo vytváří programy, které mají za cíl jediné - ničit data uživatelů?

9. květen 2000 - Viry
Virus VBS.Loveletter.A – pohroma, která zachvátila svět
Koncem minulého týdne se objevil nový virus VBS.Loveletter.A známý též pod označením ILOVEYOU, který doslova otřásl uživateli Internetu. Podívejme se tedy na to, jakým způsobem se tento virus šíří a především jak se mu účinně bránit.

27. duben 2000 - Viry
Jak přežít setkání s počítačovým virem?
Už jste se někdy setkali s virem? Nemám teď na mysli chřipku, nebo nějakou jinou chorobu, ale počítačový virus, tedy program, kterému byste se měli vyhýbat velkým obloukem. Setkání s virem jistě není příjemnou událostí, ale využijete-li alespoň část rad, které vám poskytneme v tomto článku, máte velkou naději na to, že váš počítač i data zůstanou v pořádku.

14. duben 2000 - Viry
Den "D" se blíží - zaútočí 26. dubna opět virus Černobyl?
Každou minutou se přibližujeme k datu, které jistě nepříjemně překvapí stovky ne-li tisíce uživatelů možná více, než je mohly překvapit potenciální následky problému Y2K. 26. dubna se totiž opět po celém světě aktivuje jeden z nejobávanějších virů, který vám může z počítače udělat nefunkční plechovou bedničku. Ano, mluvím o viru CIH, který si novináři přejmenovali na "Černobyl".

21. únor 2000 - Viry
Virový maják č. 36: Únor bílý, viry sílí
Ani únorová virová scéna nevypadá v tuto chvíli příliš klidně. Kromě řádky modifikovaných makrovirů pro MS Word (objevila se další Melissa, Thursday a Marker) a dalších více či méně škodlivých potvůrek se začíná objevovat nový typ červů. Patrně po inspiraci nedávnými DoS útoky na velké světové servery se autoři virů vrhli na programy, které váš počítač zapojí do DoS útoku, aniž byste cokoli tušili.

31. leden 2000 - Viry
Virový maják č. 35: Novinky z virové scény uplynulého týdne
Minulý týden přinesl další várku nových virů, tentokrát naštěstí málo nebezpečných. Jedná se o trojského koně, který vykrádá hesla účtů uživatelů AOLu, dále o zajímavou ukázku toho, jak se dokáže šířit obyčejný dávkový soubor a nakonec tu máme první virus pro aplikaci MS Visio.

24. leden 2000 - Viry
Virový maják č. 34: W32.Ska2K.worm - pokračovatel Happy99
Červ W32.Ska alias Happy 99 se poprvé objevil v listině In the Wild v březnu loňského roku. V červnu se dostal mezi tři nejvíce hlášené viry a od července tomuto žebříčku suverénně vévodí. Na jeho úspěšnou tradici má navázat nedávno objevená novinka W32.Ska2K, kterou si dnes stručně představíme.

17. leden 2000 - Viry
Virový maják č. 33: První virus pro Windows 2000 má kořeny v Česku!
Oficiální uvedení Windows 2000 na trh je plánováno na 17. února tohoto roku, nicméně již 12. ledna byl objeven první virus, který funguje výhradně pod tímto operačním systémem (majitelé Windows 95,98 a NT se tedy nemusí ničeho obávat). Novinka nese název Win2K.Inta nebo Win2000.Install a vypadá to, že alespoň z poloviny pochází od českého autora známého pod přezdívkou Benny, který patří do mezinárodní skupiny 29A produkující nové viry.

17. leden 2000 - Viry
Virový maják č. 32: Programátoři virů se snaží - máme další tři novinky!
Koncem loňského a začátkem letošního roku se objevuje velké množství virů, které používají stále rafinovanější techniky šíření a často obsahují destruktivní instrukce, jejichž cílem je poškodit operační systém, nebo zničit veškerá data. Tři novinky si dnes stručně představíme.

10. leden 2000 - Viry
Virový maják č. 31: Konec roku 1999 přinesl mnoho nových virů II
Pokračujeme ve výčtu virů, které se vyrojily koncem loňského a počátkem letošního roku. "Nabídka" je skutečně velmi pestrá, posuďte sami: W32.Aladdin.worm alias W32.Antiqfx.Worm, Feliz.Trojan, Wscript.KakWorm a W97M.Surround.A

3. leden 2000 - Viry
Virový maják č. 30: Konec roku 1999 přinesl mnoho nových virů
Konec roku přinesl řadu virů, červů a trojských koňů. Protože novinek bylo opravdu mnoho, podíváme se dnes alespoň stručně na část novinek.

20. prosinec 1999 - Viry
Virový maják č. 29: nové viry NewApt a W32.Video.worm
W32.NewApt je další z mnoha virů, které se šíří elektronickou poštou. První výskyt byl zaznamenán počátkem minulého týdne v několika zemích současně. Druhá novinka nazvaná W32.Video.25600.Worm vychází ze známého červa W32.Mypics.Worm

20. prosinec 1999 - Viry
Virový maják č. 28: Dva nové viry (naštěstí jen málo nebezpečné)
Máme tu další dvě novinky - první je červ pro Windows NT W32.HLLW.Soft6, druhý pak další makrovirus pro MS Word W97M.Verlor.a.

20. prosinec 1999 - Viry
Virový maják č. 27: dvě nové mutace známých virů?
Tentokrát se podíváme na dva viry, jejichž autoři "vykradli" kód od někoho jiného. První je Win32.ICQGreetings.Worm (nová varianta W32.Mypics.Worm), druhý nese název W32.ExploreZip.worm.pak.b (jedná se o mutaci Worm.ExploreZip).

13. prosinec 1999 - Viry
Virový maják č. 26: W95.Babylonia - virus, červ a trojský kůň
Máme tu nový rezidentní virus W95.Babylonia s velkým množství schopností, který byl objeven 3. prosince tohoto roku. Podle informací firmy Symantec se zdá, že W95.Babylonia byl napsán stejným autorem, jako W32.Coke a W95.Fono.

13. prosinec 1999 - Viry
Virový maják č. 25: Virus, který simuluje problém roku 2000?
Červ W32.Mypics.Worm byl objeven večer 2. prosince tohoto roku. Pracuje jak pod platformou Windows 95 a 98, tak i Windows NT a ke svému šíření používá v současnosti nejoblíbenější metodu - elektronickou poštu.

29. listopad 1999 - Viry
Virový maják č. 24: Virus W32.FunLove.4099 - upřesnění faktů
15. listopadu jsme ve 22. díle virového majáku s podtitulem Virus W32.FunLove.4099 zpřístupní administrátorská práva všem! informovali o středně nebezpečném viru W32.FunLove.4099. Zpráva, převzatá z Mc Afee, se ukázala jako ne zcela přesná.

22. listopad 1999 - Viry
Virový maják č. 23: šest nových virů za jediný týden
Viry nám přibývají přímo neskutečným tempem. Tentokrát si představíme hned šest novinek: W97M.Jany.A, W97M.Mck.E a W97M.Mck.F, W97M.Melissa.O, W97M.Melissa.W a Wyx.

15. listopad 1999 - Viry
Virový maják č. 22: W32.FunLove.4099 zpřístupní administrátorská práva všem!
FunLove je středně nebezpečný rezidentní parazitický virus napadající spustitelné PE soubory EXE, SCR a OCX na lokálních i síťových discích pod Windows 9x a NT 4.0.

15. listopad 1999 - Viry
Virový maják č. 21: VBS.BubbleBoy - stačí jen přečíst mail a máte zavirovaný počítač!
Jedná se o historicky první virus, který se aktivuje pouhým "přečtením" e-mailové zprávy. Obvyklé viry jsou šířeny jako příloha, kterou je nutno otevřít nebo spustit, takže uživatel se může bránit například tak, že přílohy nebude otvírat, nebo že bude maily s přílohou automaticky mazat - pak má jistotu, že se mu touto cestou žádný virus do počítače nedostane. VBS.Bubbleboy je ale obsažen přímo v těle samotné zprávy jako "neviditelný" VB skript (není tedy jako příloha) a spustí se v okamžiku, kdy si takto infikovanou zprávu chcete přečíst.

8. listopad 1999 - Viry
Virový maják č. 20: Dva nové makroviry a jeden pokračovatel Černobylu
Představíme si neškodný makrovirus W97M.Opey.M, dále pak poměrně rafinovaný W97M.Astia.Y a nezapomeneme ani na mutaci nebezpečného viru Černobyl nazvanou W95.Tip.

1. listopad 1999 - Viry
Virový maják č. 19: První virus pro MS Project a nový Ethan
P98M.Corner je multiplatformní makrovirus, který dokáže infikovat dokumenty vytvořené v programech MS Word a MS Project, naštěstí však neobsahuje žádné destruktivní instrukce. Druhý virus, na který se podíváme, je mutace starého známého makroviru W97M.Ethan.

1. listopad 1999 - Viry
Virový maják č. 18: Čtyři nové Melissy
Melissa se stala pojmem a řada programátorů virů (zejména těch méně schopných) vykrádá její kód a připojuje si k němu vlastní funkce. Co dokáží čtyři nové varianty Melissy se dozvíte právě v tomto díle virového majáku.

25. říjen 1999 - Viry
Virový maják č. 17: Nový počítačový červ - BadAss
A máme tu další z mnoha virů, který se šíří přes Internet prostřednictvím MS Outlooku. Červ BadAss je 24576 bajtů velký EXE soubor napsaný ve Visual Basicu. Část zdrojového kódu, zejména některé funkce a sekvence instrukcí, je velmi podobná kódu nechvalně proslulého makroviru Melissa.

18. říjen 1999 - Viry
Virový maják č. 16: Melissa se vrací a je destruktivnější než dříve
V březnu tohoto roku žil internetový svět fenoménem jménem Melissa. Tento virus byl pozoruhodný především masivním způsobem šíření, k němuž využíval adresář kontaktů e-mailového klienta MAPI. Autor Melissy byl nakonec dopaden, souzen a odsouzen, což ale neodradilo řadu dalších, kteří Melissu "vykradli" a vytvořili na jejím základě vlastní modifikace. Melissa tak nezemřela, ale prostřednictvím dalších variant a klonů žije dál. Minulý týden přinesl informace o středně nebezpečných variantách označených jako Melissa.U a Melissa.V.

11. říjen 1999 - Viry
Virový maják č. 15: Tři novinky z virové scény (Infis, Oporto a SubSeven)
Uplynulý týden přinesl po krátké pauze hned čtyři nové viry a trojské koně. Kromě trojana DonaldD, o němž píšeme jinde, se objevil velice zajímavý Infis pro Windows NT, Oporto (fungující pod všemi Windows) a další verze trojana SubSeven.

11. říjen 1999 - Viry
Virový maják č. 14: DonaldD - žádná kreslená pohádka, ale trojský kůň!!
DonaldD je velmi podobný známému trojskému koni Back Orifice - ve své podstatě jde o dobrý a zajímavý software pro vzdálenou správu počítače, který, bohužel, slouží jako nástroj hackerů. Zpravidla jej můžete získat tak, že si na nějakém hackerském webu stáhnete soubor, který se tváří jako zajímavá a užitečná aplikace. Ve skutečnosti pak tento program po nainstalování do Windows umožní získat prakticky komukoliv plný přístup k systému skrze síťové připojení.

4. říjen 1999 - Viry
Virový maják č. 13: Budweiser - zase jen další hoax
Možná jste také v průběhu uplynulých dnů obdrželi výstražný e-mail s předmětem POZOR! VAROVÁNÍ! a textem: "Pozor - je na světe nový vir BUDWEISER..."

27. září 1999 - Viry
Virový maják č. 12: Nebezpečný virus ExploreZip má svého nástupce
Máme tu další virus, který může navštívit zrovna váš počítač. Jak jej chytíte? Jako ostatně většinu virů velmi snadno! Prostě vám jako příloha e-mailové zprávy přijde dokument SUPPL.DOC obsahující vložený EXE soubor. Tento soubor je klasický červ, který svou funkcí připomíná dobře známého trojského koně z února letošního roku W32.Ska (alias Happy99.exe).

20. září 1999 - Viry
Virový maják č. 11: Dva viry od "Microsoftu" aneb nevěřte všemu...
W32.Fix je 32bitový středně nebezpečný červ, který se šíří prostřednictvím elektronické pošty. Zpráva, kterou odesílá, je v angličtině nebo španělštině a tvrdí se v ní, že v příloze najdete program opravující chybu související s problémem Y2K. Druhou novinkou je Count2K, což je další virus, tentokrát z kategorie trojských koňů, který můžete opět "chytit" z e-mailu. I tentokrát se jeho autor zaštítil Microsoftem, čímž jistě může zmást mnoho nezkušených uživatelů.

20. září 1999 - Viry
Virový maják č. 10: Nový trojský kůň pro ICQ
Po prázdninové pauze přicházejí informace o nových virech přímo neuvěřitelným tempem. Poslední novinkou je trojský kůň ICQpws.gen, jehož se ale musí obávat pouze uživatelé komunikačního softwaru od Mirabilis Software známého jako ICQ.

13. září 1999 - Viry
Virový maják č. 9: Novinka: dva viry v jednom
Dokonalou souhru představuje symbióza červa jménem W32.Cholera a viru W32.CTX.

13. září 1999 - Viry
Virový maják č. 8: Melissa má dalšího nástupce - Antisocial.E
Možná jste ještě ani nestačili strávit informace o makroviru Thursday a máme tu další virovou novinku. Tentokráte není jejím cílem likvidace dat na lokálních ani síťových discích, zato ale potenciálně může zahlcovat poštovní servery, podobně jako to dělala populární (nikoli však oblíbená) Melissa.

6. září 1999 - Viry
Virový maják č. 7: Další virus, který chce smazat váš pevný disk
Před týdnem jsem vás na tomto místě informoval o viru Toadie a co čert nechtěl - máme tu další novinku. Jmenuje se W97M.Thus.A, ale některé antiviry jej označují jako W97.Thursday nebo W97M.Automat.K. Jeho přítomnost v počítači poznáte 13. prosince, kdy se pokusí smazat všechny soubory na disku C.

30. srpen 1999 - Viry
Virový maják č. 6: Další zajímavý virus - Toadie.7800
Zajímavé je již označení viru - v různých zdrojích je nazýván různě: Toadie.7800, Termite.7800, HLLP.Toadie, Toadie a HLL.Toadie.7800. Když vám začne řádit v počítači, nebude vás nejspíš zajímat jak se přesně jmenuje, ale co všechno může provádět. Je toho docela dost.

23. srpen 1999 - Viry
Virový maják č. 5: Programátorům virů skončily prázdniny
Zdá se, že programátoři virů se už vrátili z prázdnin, a začínají pracovat na svých zlomyslných produktech, jejichž přítomnost v počítači vás určitě nepotěší. Dnes vám představím dva nové viry - prvním je obyčejný makrovirus, který pomocí DOSovských příkazů smaže pevné disky, druhým pak další variace na téma CIH alias Černobyl, tentokrát s "vánoční atmosférou".

16. srpen 1999 - Viry
Virový maják č. 4: Virus s Billem Gatesem – VBS.Monopoly
Další internetový červ podobný Melisse se jmenuje VBS.Monopoly. Šíří se přes e-mailového klienta MS Outlook. Od Melissy se liší tím, že není napsán v makrojazyce MS Office ale ve Visual Basic Scriptu, přičemž většina kódu je zašifrována, aby se ztížila analýza.

5. červenec 1999 - Viry
Virový maják č. 3: FlashKiller a Pif.Deltree
A máme tu další novinky z úžasného světa počítačových virů. Tentokrát mě ale "programátoři" moc nepotěšili: první virus je plagiátem populárního CIHu, druhý pak něčím tak jednoduchým, že se to snad ani nedá popsat. Doufám, že po mém návratu z dovolené bude k dispozici něco rafinovanějšího... :-).

5. červenec 1999 - Viry
Virový maják č. 2: Virus W97M.JulyKiller
Předem musím čtenáře upozornit, že informací o tomto viru je zatím velice málo. Všechny velké antivirové firmy, které o W97M.JulyKiller referují, zdůraznily, že zprávy nedostaly ze žádného pro ně důvěryhodného zdroje, a že dokonce ani neobdržely vzorky nakažených dokumentů od svých uživatelů. Liší se také informace o tom, zda virus umí napadat jiné než čínské mutace Wordu.

28. červen 1999 - Viry
Virový maják č. 1: Virus Heathen.A
Od posledního poprasku způsobeného červem ExploreZip byl relativně klid. Ačkoliv virů je každým dnem stále více a více, stojí za zmínku teprve novinka Heathen.A. Není sice tak nebezpečný jako viry "velkých jmen", ale přesto může způsobit řadu nepříjemností.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama