ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
1. únor 2001 - Hardware

Intel představuje Pentium III s nízkou spotřebou

Trh přenosných počítačů poslední dobou expanduje výrazně rychleji, než trh klasických stolních počítačů, což pochopitelně nutí výrobce hardware směrovat své aktivity tímto směrem. Nadějný procesor Crusoe vyvinutý společností Transmeta nesplnil očekávání a nechal tak otevřené dveře pro ostatní výrobce, zejména pak pro Intel a AMD. Zatímco AMD se o radikální vstup na pole notebooků teprve snaží, Intel přijal hozenou rukavici a se vší vervou se pustil do vývoje výkonného a energeticky nenáročného procesoru. První vlaštovkou v nastoupeném trendu, která má šanci na získání výrazného podílu na trhu, jsou nové procesory Pentium III a Celeron, jejichž jádro běží na rychlosti 500 MHz, které byly představeny v úterý.

Nový čip používá již zavedenou technologii SpeedStep nastavující rychlost jádra podle toho, zda je počítač napájen z elektrické zásuvky, nebo z baterie. Při zapojení do sítě běží jádro nového Pentia na 500 MHz, při napájení z baterií je rychlost snížena na 300 MHz, čímž klesne odběr elektrické energie o více než polovinu (napájecí napětí procesoru v tomto režimu je méně než 1V, spotřeba pak pouhých 0,5W). Se snížením rychlosti procesoru se pochopitelně snižuje i celková výkonnost počítače, ovšem uživatelé notebooků jsou zvyklí na kompromisy a s tímto faktem se zcela jistě smíří.

Nový procesor velice rychle získal podporu výrobců hardware - do svých notebooků jej bude montovat například vedoucí IBM, která chce Pentiem III osazovat svou řadu ThinkPad iSeries 1124. Notebooky osazené novým Pentiem III by měly vydržet až pět hodin provozu na baterie. První výrobky již byly prezentovány ve středu v Japonsku, nicméně v tuto chvíli není zřejmé, kdy bude novinka uvedena ve zbytku světa (v USA je nejpravděpodobnějším termínem polovina tohoto roku).

Intel Pentium III bude velkým konkurentem zejména již zmiňované Transmetě Crusoe. Akceptování Pentia III firmou IBM je prvním krokem k úspěchu, protože právě tato společnost byla jednou z prvních, která velice rychle po nasazení Crusoe rozhodla o pozastavení podpory tohoto procesoru a v současné době nenajdete ve výrobním plánu ani jediný notebook, který by byl osazován čipem od Transmety. Zdá se, že Intel dokonale využívá mezery na trhu, který je velice perspektivní a v nejbližších letech zažije velký boom.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama