ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
15. únor 2001 - Hardware

10,8 Terabajtů na disku velkém jako kreditka

Umíte si představit disk, který je velký jako kreditní karta a přitom pojme 10,8 TB? Nic není nemožné a podobné disky budou v budoucnosti patrně zcela běžné. Tento malý technický zázrak je umožněn současným použitím čtyř technologií:

První metodou, kterak dosáhnout tak velké kapacity na tak malém prostoru je speciální metoda komprese textu uloženého v binární podobě, kdy je informace ukládána v podobě nul a jedniček, přičemž jsou porovnávána jednotlivá slova a ukládají se pouze rozdíly mezi těmito slovy. Tato komprese dovoluje zmenšení až na osminu původní velikosti.

Druhou metodou je jiný způsob záznamu a čtení informací, který umožňuje čtyřnásobně vyšší hustotu záznamu, než je používána pro ukládání dat na dosud používané magneto-optické disky.

Třetí metoda spočívá v použití nového druhu materiálu používaného pro záznamové médium, který dovoluje uložení až třicetinásobku objemu dat proti současným médiím.

Čtvrtá a nejvíce zajímavá metoda, je paměťový systém, díky němuž lze uložit na médium o velikosti kreditní karty až 10,8 TB dat.

Pokud vám toto připadá jako hudba hodně vzdálené budoucnosti, pak vás možná překvapí, že tato technologie již doslova ťuká na dveře. Pevné disky o velikosti kreditní karty by se mohly začít vyrábět během dvou let a předpokládá se, že jejich cena nepřesáhne 50 dolarů.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama