ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
6. březen 2001 - Hardware

Technologie od Nikonu zvyšuje kapacitu CD na 1,6 násobek

Společnost Nikon vyvinula technologii, která umožňuje zvýšení úložné kapacity zapisovatelných kompaktních disků (CD-R) na 1,6 násobek, což znamená, že na standardní médium o průměru 12 cm by tak bylo možné zaznamenat 1,05 GB dat.

Nová technologie bude nejprve použita na média s průměrem 8 cm, na která by se tak mělo vejít 300 MB. Se zahájením prodeje se počítá v únoru loňského roku. V tuto chvíli se také pracuje na médiích, která by měla být schopna pojmout až 350 MB dat.

Nikon údajně plánuje nasazení své technologie i pro média CD-RW a DVD, nicméně podle dostupných informací nepočítá s jejím nasazením na 12 cm disky. Důvody jsou celkem pochopitelné - tato média by nebyla zpětně kompatibilní a nebylo by je tudíž možné přečíst ve stávajících mechanikách CD-ROM. Pustit se do výroby těchto médií by znamenalo zajistit adekvátní hardware, který bude schopný média se zvýšenou kapacitou přečíst, což by ale vzhledem k poměrně radikálnímu nástupu technologie DVD nabízející mnohem vyšší kapacitu mělo jen minimální šanci na úspěch na trhu.

Nikon neupřesnil jakým způsobem se mu podařilo dosáhnout zvýšení hustoty záznamu, uvedl pouze, že upravil stávající strukturu stop.

Nová technologie tedy přichází trošku s křížkem po funusu a připomíná snahu o reinkarnaci 3,5 palcových disket zvyšováním jejich kapacity z 1,44 na 2,88 a následně na 30 MB. Diskety s kapacitou 2,88 MB se vůbec neujaly a s jejich kapacitně lepšími nástupci to také nevypadá příliš růžově, neboť v současnosti zažívají velký nástup vypalovačky CD schopné zaznamenat 650 MB dat na médium, které lze přečíst prakticky v každém počítači a v brzké budoucnosti se dá předpokládat přechod na DVD-RW s ještě několikanásobně vyšší kapacitou.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama