ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
22. březen - Hardware

Éra vypalovaček DVD se začíná rozjíždět

Vzhledem k vývoji v segmentu ukládání dat se dá předpokládat, že v současnosti velice oblíbené vypalovačky CD-R/RW budou během několika let vystřídány jednotkami, které budou schopné zapisovat na disky DVD disponujícími několikanásobně vyšší kapacitou. Ostatně již tři velké firmy - Pioneer, Ricoh a Philips - oznámily, že jsou připraveny spustit výrobu těchto zařízení.

Nová mechanika Pioneer DVR-A03, která je schopná pracovat jak s médii pro jeden zápis, tak i s přepisovatelnými médii, by měla být dostupná koncem jara a předpokládaná prodejní cena je pod hranicí 1000 eur.

Disky zapsané v této mechanice budou kompatibilní s formáty DVD-ROM a DVD-Video. Kromě médií DVD bude tato mechanika umět vypalovat i standardní CD-R a CD-RW.

Podíváme-li se do historie, tak v roce 1998 začaly Panasonic a Creative labs vyrábět DVD-RAM zapisovačky schopné uložit 2,7 GB dat na médium. Tato média ovšem nebylo možné číst v žádné DVD ROM ani jiné DVD RAM mechanice a navíc samotná zapisovací jednotka neuměla číst disky CD a CD-R. Díky tomu DVD RAM našla uplatnění pouze pro zálohování a nikdy se masově nerozšířila, neboť během roku 1998 bylo prodáno pouze 200 tisíc jednotek.

Nový standard DVD+RW je podporován významnými společnostmi Hewlett-Packard, Verbatim, Ricoh, Philips Electronics, Sony, Thomson Multimedia a Yamaha Corp, které dohromady ovládají mezi 70 a 80 procenty trhu s CD-RW. Formát DVD+RW je kompatibilní s existujícími mechanikami DVD-ROM a DVD-Video přehrávači a na jedno médium lze uložit až 4,7 GB dat.

Novinka od Pioneeru používá formát DVD-RW, tedy jiný, než DVD+RW podporovaný výše jmenovanými společnostmi a tyto dva formáty jsou vzájemně nekompatibilní. Naštěstí se dá předpokládat sjednocení, neboť není problém vyrábět mechaniky schopné číst a zapisovat jak ve formátu DVD+RW, tak DVD-RW. Něco takového chystá v dohledné době Sony, takže ještě ani zdaleka není dobojováno.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama