ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
1. červen 2001 - Hardware

IBM nalezla recept na čtyřnásobnou hustotu zápisu dat

Tisková zpráva

Společnost IBM oznámila použití nové revoluční technologie, díky níž dochází k překročení stávajících bariér, na které doposud narážel vývoj záznamových médií.

Je to poprvé, co se někdo rozhodl začít masově vyrábět pevné disky pomocí nového revolučního typu magnetického potažení ploten disku, které má vyústit až ve čtyřnásobnou hustotu zápisu na disku. To, co se zdálo dříve nemožné, ale nezbytné pro stále rostoucí poptávku po internetových technologiích, se stalo skutečností. Pro zákazníky představuje zvýšená hustota zápisu dat urychlení přenosu z pasivních analogových technologií do interaktivních digitálních formátů.

Klíčovým prvkem této nové revoluční technologie je tři atomy tenká vrstva ruthenia, kovu, svými vlastnostmi podobnému platině, jenž se nachází mezi dvěma magnetickými disky. Díky tomu, že stačí pouze takto tenká vrstva, si od výzkumných pracovníků IBM tato technologie vysloužila označení "pixie dust".

Toto vícevrstvé potažení jednotlivých součástí, známé jako "antiferomagneticky spojená média" (AFC), umožní uchovávat na disku gigabity dat na čtvereční palec. V praxi by se tato technologie měla začít využívat přibližně od roku 2003. AFC je v současnosti dostupné v pevných discích obsažených v noteboocích IBM Travelstar, s hustotou 25.7 gigabitu na čtvereční palec. Společnost IBM počítá s postupným nasazováním této technologie u všech zástupců jednotlivých produktových řad.

Od vyšší hustoty zápisu dat, umožněné díky technologii AFC, se očekává zjednodušení procesů zálohování především velkoobjemových multimediálních dat (hudba, fotografie, prezentace nebo video). Použití této technologie zároveň kopíruje trend zmenšování zařízení, která tak spotřebují méně energie, než kdykoliv dříve.

"AFC je prvních dramatickou změnou v návrhu disků, která nám umožní vyhnout se ztrátě nahusto zaznamenaných dat kvůli superparamagnetickému efektu," řekl Currie Munce, ředitel IBM Advanced HDD Technology. "Hluboké porozumění tomu, jak komplexně AFC funguje, nám umožnilo být prvními, kteří začnou tuto technologii aplikovat na svých produktech. Hodláme pokořit hranici 100 gigabitů na čtvereční palec a dokázat, že lze jít ještě dál."

Díky technologii AFC umožní schopnost zápisu dat hustotou 100-gigabitů během následujících dvou let tyto varianty:

  • Disky pro stolní počítače - 400 GB (informace z více než 400 000 knih).
  • Disky do notebooků - 200 GB (odpovídá 42 DVD nebo více než 300 CD).
  • Jednopalcové IBM Microdrive disky - 6 GB nebo 13 hodin MPEG-4 komprimovaného digitálního videa (přibližně osm filmů) pro přenosná zařízení.
Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama