ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
9. květen 2002 - Hardware - Jiří Provazník

Identifikace procesoru AMD

Právě jste si koupili nový procesor AMD a nejste si jisti, zda vám dali v obchodě ten správný? Následující řádky vám pomohou při idetifikaci vašeho procesoru.

Procesory AMD jsou opatřeny speciálním číslem, označovaný výrobcem jako OPN (Ordering Part Numbers). Je to kombinace čísel a písmen, které přesně definují typ procesoru. Může vypadat třeba takto: A X 1900 D M T 3 C

Jednotlivé pozice vám pak prozradí o vašem procesoru skoro vše.

A - První pozice označuje architekturu vašeho procesoru. Převládat bude asi nalezení hodnoty A, která reprezentuje architekturu AMD Athlon. Další možností je hodnota D, pod kterou vystupují procesory architektury AMD Duron. Poslední možnost kterou jsem v technické dokumentaci AMD objevil je hodnota AMD-K7. Takto se označovali nejstarší modely AMD Athlonu.

X - Druhá pozice označuje model vašeho procesoru. Písmeno X na této pozici pak naznačuje, že vlastníte procesor typu v AMD Athlon XP.U procesoru AMD Athlon MP, vhodného pro multiprocesoring, najdete značku MP. V případě "mobilních" procesorů naleznete značku MH pro Mobile Athlon a HM pro Mobile Duron. Některé procesory Duron mají na tomto místě značku HD. Základní výrobní řady procesorů však tuto pozici neobsahují. Proto pokud na tomto místě nic nenajdete, nezoufejte. Pravděpodobně máte jednu ze základních modelovývh řad procesorů AMD.

1900 - Toto číslo jednoznačně naznačuje jaká je rychlost vašeho procesoru. U procesoru AMD Duron, Athlon, Mobile Duron a Mobile Athlon odpovídá hodnota rychlosti v MHz. Číslo 1400=1400MHz, 0900=900MHz, 1333=1333MHz a podobně.
Bohužel pro zmatení nepřítele je tomu u modelů Athlon XP a Athlon MP trochu jinak. Můžete tu objevit tyto hodnoty 1500=1333MHz, 1600=1400MHz, 1700=1467Mhz, 1800=1533MHz, 1900=1600Mhz.

D - Dále tu naleznete označení typu uložení procesoru D=OPGA, A= PGA / CPGA u mobilních procesorů. U nejstarších AMD Athlonů pak můžete naléz ještě označení P, které je stejné jako dnešní A. Poslední objevenou možností u nejstarších Athlonů je písmeno M označující tzv. Card Module.

M - Tato pozice vás informuje o napájecím napětí procesor. Může obsahovat následující značky: M=1.75V, U=1.60V, L=1.50V, Q=1.45V, V=1.40V, J=1.35V

T - Maximální teplota procesoru. Většina technických a dokumentačních materiálů uvádí pouze dvě hodnoty S=95C a T=90C. U nejstarších Athlonů se však ještě může objevit hodnota R reprezentující teplotu 70C.

3 - Označuje velikost L2 Cache 1=64kb, 3=256Kb C - Poslední hodnota vám prozradí maximální FSB kmitočet B = 200MHz, C= 266MHz U nejstarších procesorů AMD Athlon najdete za tímto znakem ještě tři mezery a znakčku A. Ta je většinou označována jako rezervní znak nebo také jako naváděcí znak. Mezery mezi znaky uvedené v příkladu OPN jsou pouze pro lepší názornost.

Přeji příjemné luštění vašeho OPN.

Převzato ze serveru http://www.provaz.cz/jp/hardware/identifikace_amd.php.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama